Jste tady: Domů  » News-Detail

Learning management systém pro organizátory školicích aktivit

Po předchozích školeních na témata vytváření e-learningových modulů proběhl ve Vídni od 8. do 10. října dvoudenní seminář na téma LMS a jeho zapojení do procesu učení. Účastníky v rámci třístranného projektu Moderní postupy vzdělávání byli jednak tradiční nositelé know-how z německé vzdělávací skupiny bbw Gruppe (bfz) a rakouské öibf, jednak zástupci poboček české bfz o.p.s., na kterou projekt klade vysoké nároky: úkolem české bfz je totiž vytvoření, pilotáž a ověření schopnosti předávání odborných vědomostí v 15 kurzech z oblasti sociální a 5 kurzech rekvalifikačních, resp. spadajících do Národní soustavy kvalifikací (NSK).

Vídeň 1

Vídeň 1

Mezinárodní vzdělávací aktivita projektu ERASMUS+  8. – 10. 10. 2019

V příjemných, nám už důvěrně známých secesních prostorách rakouské öibf (Österreichisches Institut für Berufsbildung), představil pan Ralf Haselmann, produktový manažer bfz, dceřiné společnosti bbw Gruppe, unikátní systém pro správu učení (learning management systém) vytvořený na open sourceové plaftormě Moodle.

Na rozdíl od běžných LMS, dostupných také na českém trhu, je platforma LMS skupiny bbw robustní a doplněná o více než 30 zásuvných modulů. Je tak schopna spravovat a vytvářet výukový materiál přímo uvnitř a prostřednictvím tzv. balíčků SCORM, přejímat formáty externích e-learningových kurzů, vytvořených například v Articulate Storyline.

Pan Haselmann představil další dílčí prvky a funkce LMS, mezi něž patří vlastní systém pro správu videí (VMS), který vyniká snadnou spravovatelností videomateriálu, tolik důležitého pro tvorbu zejména rekvalifikačních kurzů, jako je kurz Obsluha křovinořezu nebo motorové pily.

Nejdůležitějším přínosem pro budoucí organizátory kurzů b-learningu (blended learning, učení, kombinující e-learning, resp. webináře s prezenčním studiem) bylo seznámení  s „provozem kurzu“, s jeho administrací, se „skládáním“ kurzů tak, aby bylo možné vyhovět potřebě trhu i jednotlivých účastníků. Ředitel české bfz o.p.s. znovu upozornil na skutečnost, že český pracovní trh neposkytuje dostatek účastníků o vzdělávání na jednom místě, a že je proto nutné přikročit k centralizaci procesu učení. Sem patří právě LMS, které v sobě shrnuje jak e-learning jako asynchronní učení, tak webináře jako učení synchronní, tak i nakonec prezenční studium, neboť podklady prezenční výuky jsou také spravovány systémem LMS.

Česká bfz o.p.s. klade velký a v historii společnosti přelomový důraz na nasazení digitálních technologií a zefektivnění procesů, jak to odpovídá situaci Průmyslu 4.0, Učení 4.0 a nakonec i Společnosti 4.0.

Mezi českými zástupci semináře vystoupil také Mgr. Ondřej Klekner, tvůrce e-learningu a metodik projektu Erasmus+  Moderní postupy vzdělávání. Na zvídavé a někdy i skeptické postoje zástupců poboček reagoval představením efektivity e-learningu a LMS.

I přes nabytý program zůstal samozřejmě prostor na prohlídku Vídně, účastníci si prohlédli známé pamětihodnosti, jako je Stephans-Dom, Vídeňská opera a další,  a v tradiční vídeňské restauraci si dali „echt vídeňský šnicl“.

Děkujeme rakouským hostitelům semináře, německým poskytovatelům transferu know-how, zejména panu Ralfu Haselmannovi a paní Stefanii Anders, také panu Steinkemu, řediteli české bfz, za vědomostmi a živou diskuzí nabyté školení.

Budoucnost patří učení. Učení jsme my. Bfz o.p.s. a naše partnerské organizace. Díky velkorysé podpoře Evropské unie.

 

Setkání ve Vídni společná fotka